News

Parliamentary infrastructure business update: w/c Monday 8 September

Summary of the key infrastructure business in Parliament - Monday 8 September to Friday 12 September

Commons Chamber

Monday 8 September

2.30pm:Communities and local government questions

Adjournment debate: Role of the international mining industry in economic development (Eric Joyce, Lab, Falkirk)

Tuesday 9 September

High Speed Rail (London-West Midlands) Bill: Motions

Wednesday 10 September

12 noon: Prime minister questions

Thursday 11 September

Backbench business debates:  Carbon taxes and energy-intensive industries (Alex Cunningham, Lab, Stockton North),

Adjournment debate on flood protection in West Kent (Sir John Stanley, Con, Tonbridge and Malling)

Friday 12 September

9.30am:Second reading of private members bills:

  • Household Safety (Carbon Monoxide Detectors) Bill
  • Pavement Parking Bill
  • Protective Headgear for Cyclists Aged Fourteen Years and Under (Research) Bill
  • Amenity Land (Adoption by Local Authorities) Bill
  • Energy (Buildings and Reduction of Fuel Use) Bill

Westminster Hall (To be held in committee room 10 during September 2014)

Tuesday 9 September

11.00am – 11.30am: Role of the Health and Safety Executive in asbestos removal (Steve Rotheram, Lab, Liverpool Walton)

4.00pm – 4.30pm: Rollout of superfast broadband in urban areas (Mark Field, Con, Cities of London and Westminster)

High Speed Rail (London-West Midlands) Bill Committee

Monday 8 September (2.00pm and 7.00pm, room 5): Witnesses: Lionbrook Nominee (Network Park) No 1 Ltd and Lionbrook Nominee (Network Park) No 2 and CBRE UK Property Fund LP and Ghanim International (UK) Limited; TNT UK Limited

Tuesday 9 September (9.30am and 2.00pm, room 5): Witnesses: KPI I Sarl and Cemex UK Operations Ltd; National Express Group Plc

Wednesday 10 September (9.30pm and 2pm, room 5): Witness(es): Dean O'Reilly and Hansteen UK Industrial Property Nominee Ltd and Hansteen UK Industrial Property Nominee No 2 Ltd; Prologis UK CCLV Sarl 

Public Accounts Committee

Monday 8 September

3.15pm, room 15: Contract management across the Ministry of Justice and the Home Office

Witnesses: Rupert Soames, group chief executive, Serco, James Thorburn, managing director for home affairs, Serco, Peter Neden, regional president UK and Ireland, G4S and Jean-Pierre Taillon, managing director, UK Government Services, G4S; Dame Ursula Brennan, permanent secretary, Ministry of Justice, Ann Beasley, director general of finance, Ministry of Justice, Mark Sedwill, permanent secretary, Home Office and Mike Parsons, chief operating officer, Home Office

Communities and Local Government Committee

Monday 8 September

4.15pm, Wilson room: Operation of the national planning policy framework

Witnesses: Neil Sinden, director of policy and campaigns, Campaign to Protect Rural England and Nicola Walker, director of business environment, Confederation of British Industry

Business, Innovation and Skills Committee

Tuesday 9 September (9.30am, room 6)

Business-university collaboration. Witnesses: Dr Malcolm Skingle, director, academic liaison, GlaxoSmithKline, Professor Paul Beasley, head of R and D, Siemens and Henner Wapenhans, head of technology strategy, Rolls Royce

Energy and Climate Change Committee

Tuesday 9 September (9.30am, Grimond room)

Network costs: Witnesses: Phil Jones, CEO, Northern Power Grid, Tony Glover, director of policy, Energy Networks Association and Jeremy Nicholson, director, Energy Intensive Users Group ; Graham Edwards, CEO, Wales & West Utilities, John Pettigrew, executive director, National Grid and Frank Mitchell, CEO SP Energy Networks

Environmental Audit Committee

Wednesday 10 September (2.15pm, Thatcher room)

Action on air quality. Witnesses: Boris Johnson, Mayor of London and Matthew Pencharz, senior advisor, environment and energy, Greater London Authority; Councillor Jack Scott, Sheffield City Council

Environment, Food and Rural Affairs Commitee

Wednesday 10 September (3.00pm, room 15)

Defra's responsibility for fracking: Witness: Elizabeth Truss, Secretary of State for Environment, Food and Rural Affairs and Dr Paul Leinster, chief executive, Environment Agency 

Communities and Local Government Committee

Wednesday 10 September (4.30pm, Wilson room)

Operation of the national planning policy framework: Witnesses: Councillor Matthew Barber, leader, Vale of White Horse District Council, Councillor James Murray, executive member for housing and development, London Borough of Islington and Councillor Hazel Simmons, leader, Luton Borough Council 

Other committees

Monday 8 September (4.30pm, room 1)

Second Delegated Legislation Committee. Draft Road Safety (Financial Penalty Deposit) (Appropriate Amount) (Amendment) (No. 2) Order 2014

All Party Parliamentary Groups

APPG ON RAIL IN WALES. AGM.

Tuesday 9 September 15:00 Rm N, Portcullis House

“Heart of Wales Line: Improved services and local management.” The Heart of Wales Line Forum has embarked on exciting work intended to deliver significant and innovative recommendations on the way the route is run and managed post 2018. Both Welsh Government and the DfT Franchising Director are in support of the work.  The meeting will be an opportunity for Parliamentarians to learn more about the project. David Edwards from the Heart of Wales line will attend, and be accompanied by the Chairman, Cllr Mansel Williams

APPG FOR BIODIVERSITY

Thursday 11 September 10:00 - CR17

“Ecological Capacity in Local Planning Authorities: Current trends, statutory responsibilities and the risks and challenges ahead.” Guest speakers; Mike Oxford, ALGE. Penny Simpson, Freeths LLP. John Harrison, ex Shropshire CC. Ryan Mellor, UK&I. Murray Davidson, Hastings BC)